

Southbank Antique Brass Glass Wall Light
The Southbank Antique Brass Wall Light is a decorative wall light designed to add character and style to a space. It stands out as a feature while still working effortlessly with a variety of interiors. It is particularly well suited to bathrooms, but can also be used in kitchens or laundries to bring personality to the space, or installed beside the bed as a bedside wall light.
This fitting features an integrated LED with a warm white (3000K) colour temperature, creating a soft, warm and inviting glow that enhances the atmosphere of any room it is installed in. This wall light is rated IP44, meaning it is suitable for installation in covered outdoor areas such as under eaves, verandahs, patios, alfresco areas, and covered balconies where the fitting is protected from direct rain.
| Colour Temperature | 3000K (Warm White) |
| Dimmable | No |
| Globe Type | Integrated LED |
| Insulation Class | Class I |
| Warranty | 3 years |
| No of Lights | 1 |
| Light Source Included | Yes |
| Wattage Max | 7W |
| IP Rating | IP44 |
| Voltage | 220-240V |
| CRI | >90 |
| Material | Metal, Alabaster |
| Fitting Size | Depth 62mm, Diameter 200mm |
| Specifications & Installation |
Shipping incurs a flat rate starting at $20. All orders over $1000 receive free shipping Australia-wide.
We also offer Click & Collect from our Sydney location. As stock is held across multiple locations, please allow up to 7 working days for click & collect. However some items are available for same-day collection, so feel free to contact our team to check.
Dawn Lighting accepts returns within 60 days from delivery for a refund of the product value ( less postage) . All returns must be shipped back to our warehouse located at 34 Rosebery Avenue, Rosebery NSW 2018. Shipping back to our warehouse is at the buyers expense.
To be eligible for a refund, goods must be in a saleable condition, final approval sits with our warehouse returns team.
What does saleable condition mean:
Saleable condition means:
- The product is in the original packaging and not damaged
- The product has not been installed or damaged
- The product has no marks, scratches or scuffs
- All parts of the product are in the box
- Spec sheets or instruction manuals are located in the box
- Protective foam or sleeves are still covering the lighting ( if present)
Any returns that do not meet this criteria will not be approved.
If a return is not approved, the customer will have the option to have the rejected items posted at their expense within 14 days of notification. If no response is received after 14 days, goods will be disposed of.
To place a return please fill in the following form.










