

Wombarra Travertine Wall Light
The Wombarra Travertine Wall Light brings warmth, texture, and understated elegance into the home through its beautifully diffused indirect lighting effect. Designed to create a soft halo of light across the wall, it provides an evenly distributed glow that is perfect for creating a cosy ambience in bedrooms, living rooms, hallways, and relaxed interior spaces.
Crafted from natural travertine stone, each fitting features unique colour variations, textures, and marking. Its organic finish pairs beautifully with Japandi, Scandinavian, coastal, and minimalist interiors, adding a refined yet natural feel to the space.
It also features selectable colour temperature technology, allowing your electrician to choose between warm white, neutral white, or daylight during installation to perfectly suit the mood and atmosphere of your home.
This light can also be installed in well ventilated bathrooms when positioned outside designated splash zones. Take a look at our Bathroom Lighting Zones Guide to understand exactly where lighting can be safely installed in your bathroom.
| Style | Modern |
| Colour Temperature | 3 CCT- 3000k (Warm White), 4000k (Neutral White), 5000k (Daylight) |
| Lumens | 1350 lm |
| Dimmable | Yes, with a compatible LED dimmer |
| Wattage Max | 14W |
| IP Rating | IP20 (Indoor Use) |
| Voltage | 24OV |
| CRI | >85 |
| Material | Travertine stone |
| Fitting Size | Height – 260 mm, width – 260 mm, and depth – 45 mm |
| Installation | Must be assembled and installed by a licensed electrician. |
| Maintenance | Do not use strong liquid cleaners. Wipe clean with a dry cloth. |
| Specifications & Installation |
Shipping incurs a flat rate starting at $20. All orders over $1000 receive free shipping Australia-wide.
We also offer Click & Collect from our Sydney location. As stock is held across multiple locations, please allow up to 7 working days for click & collect. However some items are available for same-day collection, so feel free to contact our team to check.
Dawn Lighting accepts returns within 60 days from delivery for a refund of the product value ( less postage) . All returns must be shipped back to our warehouse located at 34 Rosebery Avenue, Rosebery NSW 2018. Shipping back to our warehouse is at the buyers expense.
To be eligible for a refund, goods must be in a saleable condition, final approval sits with our warehouse returns team.
What does saleable condition mean:
Saleable condition means:
- The product is in the original packaging and not damaged
- The product has not been installed or damaged
- The product has no marks, scratches or scuffs
- All parts of the product are in the box
- Spec sheets or instruction manuals are located in the box
- Protective foam or sleeves are still covering the lighting ( if present)
Any returns that do not meet this criteria will not be approved.
If a return is not approved, the customer will have the option to have the rejected items posted at their expense within 14 days of notification. If no response is received after 14 days, goods will be disposed of.
To place a return please fill in the following form.









