

King Valley Black Wall Light
Pairs well with ...
The King Valley Black Wall Light brings a refined, modern touch to any interior with its compact geometric profile and sleek matte finish. Designed for indoor use only, this versatile wall light is the perfect addition to living rooms, bedrooms, hallways, or entryways, blending effortlessly into both contemporary and minimalist spaces.
Style two King Valley Wall Lights on either side of a mirror, hallway console, or bed to create a balanced and cohesive look throughout your space. Pair with a warm globe to enhance the ambience and create a soft, inviting atmosphere perfect for relaxing evenings
This light can also be installed in well ventilated bathrooms when positioned outside designated splash zones. Take a look at our Bathroom Lighting Zones Guide to understand exactly where lighting can be safely installed in your bathroom.
| Style | Modern |
| Colour Temperature | Globe dependent |
| Dimmable | Globe dependent |
| Globe Type | E27 |
| Wattage Max | 45W |
| Voltage | 240V |
| Material | Steel |
| Fitting Size | Depth – 225 mm, height – 175 mm, and width – 180 mm |
| Installation | Must be assembled and installed by a licensed electrician. |
| Maintenance | Do not use strong liquid cleaners. Wipe clean with a dry cloth. |
| Specifications & Installation |
Shipping incurs a flat rate starting at $20. All orders over $1000 receive free shipping Australia-wide.
We also offer Click & Collect from our Sydney location. As stock is held across multiple locations, please allow up to 7 working days for click & collect. However some items are available for same-day collection, so feel free to contact our team to check.
Dawn Lighting accepts returns within 60 days from delivery for a refund of the product value ( less postage) . All returns must be shipped back to our warehouse located at 34 Rosebery Avenue, Rosebery NSW 2018. Shipping back to our warehouse is at the buyers expense.
To be eligible for a refund, goods must be in a saleable condition, final approval sits with our warehouse returns team.
What does saleable condition mean:
Saleable condition means:
- The product is in the original packaging and not damaged
- The product has not been installed or damaged
- The product has no marks, scratches or scuffs
- All parts of the product are in the box
- Spec sheets or instruction manuals are located in the box
- Protective foam or sleeves are still covering the lighting ( if present)
Any returns that do not meet this criteria will not be approved.
If a return is not approved, the customer will have the option to have the rejected items posted at their expense within 14 days of notification. If no response is received after 14 days, goods will be disposed of.
To place a return please fill in the following form.










