

Leura White Oyster Lamp
The Leura White Oyster Lamp combines modern style with practical functionality, making it perfect for contemporary homes. Featuring an ultra-thin flush mount design, this energy-efficient LED ceiling light is ideal for low ceilings and provides bright, even illumination throughout your space.
With a hidden colour temperature selector switch, you can choose between 3000K Warm White (3000K) , Neutral White (4000K) , or Daylight (5000K) prior to installation. The Leura is also triac dimmable, allowing you to easily adjust the brightness with a compatible dimmer switch to suit any room or mood.
Designed with an IP44 rating, it is suitable for bathrooms, kitchens, laundries, hallways, and living areas. Complete with a soft white diffuser and clean white frame, the Leura Oyster Lamp adds a sleek, contemporary touch to any interior.
| Style | Modern |
| Colour Temperature | 3 CCT- 3000k (Warm White), 4000k (Neutral White), 5000k (Daylight) |
| Lumens | 2600 lm |
| Dimmable | Yes - TRIAC |
| Globe Type | Integrated LED SMD |
| Wattage Max | 24W |
| Beam Angle | 120º |
| IP Rating | IP44 |
| Voltage | 24OV |
| CRI | >85 |
| Material | Polycarbonate |
| Fitting Size | Diameter - 300 mm and projection - 25 mm |
| Installation | Must be assembled and installed by a licensed electrician. |
| Maintenance | Do not use strong liquid cleaners. Wipe clean with a dry cloth. |
| Specifications & Installation |
Shipping incurs a flat rate starting at $20. All orders over $1000 receive free shipping Australia-wide.
We also offer Click & Collect from our Sydney location. As stock is held across multiple locations, please allow up to 7 working days for click & collect. However some items are available for same-day collection, so feel free to contact our team to check.
Dawn Lighting accepts returns within 60 days from delivery for a refund of the product value ( less postage) . All returns must be shipped back to our warehouse located at 34 Rosebery Avenue, Rosebery NSW 2018. Shipping back to our warehouse is at the buyers expense.
To be eligible for a refund, goods must be in a saleable condition, final approval sits with our warehouse returns team.
What does saleable condition mean:
Saleable condition means:
- The product is in the original packaging and not damaged
- The product has not been installed or damaged
- The product has no marks, scratches or scuffs
- All parts of the product are in the box
- Spec sheets or instruction manuals are located in the box
- Protective foam or sleeves are still covering the lighting ( if present)
Any returns that do not meet this criteria will not be approved.
If a return is not approved, the customer will have the option to have the rejected items posted at their expense within 14 days of notification. If no response is received after 14 days, goods will be disposed of.
To place a return please fill in the following form.









