

Lorne Rustic Brass Wall Light
Pairs well with ...
The Lorne Rustic Brass Wall Light combines a sleek minimalist design with the timeless warmth of solid brass, making it a refined addition to exterior spaces. Designed to provide a focused wash of light down walls and architectural features.
Constructed from high quality solid brass, the Lorne is designed for long-term durability while developing an authentic natural patina over time. With an IP65 weather-resistant rating, it is built to withstand harsh outdoor conditions, making it ideal for pillars, entryways, garden features, outdoor entertaining areas, and beside a front door.
Perfect for creating a cohesive look, the rustic brass finish pairs beautifully with brass hardware and fittings used throughout the home, helping carry warmth and character seamlessly from indoors to outdoors.
Style the Lorne with a warm, neutral, or daylight GU10 globe to customise the atmosphere and create the perfect lighting effect for your space.
| Style | Modern |
| Colour Temperature | Globe dependent |
| Dimmable | Globe dependent |
| Globe Type | GU10 |
| Wattage Max | 35W |
| IP Rating | IP65 |
| Voltage | 265V |
| Material | Solid Brass |
| Fitting Size | Height – 125 mm and width – 85 mm |
| Installation | Must be assembled and installed by a licensed electrician. |
| Maintenance | Wipe with clean damp cloth |
| Specifications & Installation |
Shipping incurs a flat rate starting at $20. All orders over $1000 receive free shipping Australia-wide.
We also offer Click & Collect from our Sydney location. As stock is held across multiple locations, please allow up to 7 working days for click & collect. However some items are available for same-day collection, so feel free to contact our team to check.
Dawn Lighting accepts returns within 60 days from delivery for a refund of the product value ( less postage) . All returns must be shipped back to our warehouse located at 34 Rosebery Avenue, Rosebery NSW 2018. Shipping back to our warehouse is at the buyers expense.
To be eligible for a refund, goods must be in a saleable condition, final approval sits with our warehouse returns team.
What does saleable condition mean:
Saleable condition means:
- The product is in the original packaging and not damaged
- The product has not been installed or damaged
- The product has no marks, scratches or scuffs
- All parts of the product are in the box
- Spec sheets or instruction manuals are located in the box
- Protective foam or sleeves are still covering the lighting ( if present)
Any returns that do not meet this criteria will not be approved.
If a return is not approved, the customer will have the option to have the rejected items posted at their expense within 14 days of notification. If no response is received after 14 days, goods will be disposed of.
To place a return please fill in the following form.










